نکاتی برای رشد کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی

امروزه با نفوذ اینترنت بین مردم و حضور فعال آنها در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی این فضاها را به ابزارهای بازاریابی تبدیل کرده که حضور در آنها برای هر کسب‌وکاری لازم و ضروری است. در دنیای کسب‌وکار با توجه به رقبای موجود در بازار برای برنده شدن در این رقابت حضور هدفمند در رسانه‌های اجتماعی اجتناب‌ناپذیر شده و با استفاده از ارتباطات یکپارچه بازاریابی و ابزارهای آن می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی که در ادامه این نوشتار به نکاتی اشاره خواهد شد  کسب و کار شما می‌تواند رشدی قابل قبولی را در رسانه‌های اجتماعی پیدا کند.

نکاتی برای رشد کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی

کدام پلتفرم برای کسب‌کار شما مناسب است

با گسترش روزافزون رسانه‌های اجتماعی و تعدد این برنامه‌ها، اولین مرحله و مهم‌ترین آنها برای حضوری موفق در این فضاها انجام تخقیقاتی دقیق در مورد این موضوع است که اصولا کدام پلتفرم می‌تواند برای شما و کسب‌وکارتان مفید باشد:

کدام پلتفرم در حال افزایش مخاطبان خود و گسترش نرم‌افزار خود است؟

مخاطبان مورد نظر شما از کدام یک از رسانه‌ها و شبکه‌ای اجتماعی استفاده می‌کنند؟

در این پلتفرم‌ها چگونه باید مخاطبان خود را جذب کنید؟

رسیدن به پاسخ این سوالات  می‌تواند شما را در ادامه راه کمک کند تا نوع محتوا و چگونگی ارائه آن را به درستی انتخاب و با مخاطب مورد نظر خود ارتباط سودمند برقرا کنید.

ایجاد محتوای ارزشمند

داشتن محصول و خدمات جدید و به روز بسیار خوب است اما این امر نباید شما را از تولید محتوای ارزشمند که برای مخاطب ارزش‌آفرینی کند را فراموش کنید. برای این کار باید بعد از بررسی نوع پلتفرمی که مخاطبان شما در آنها حضور دارند به ایده‌هایی برای تولید محتوای مهم و ارزشمند دست پیدا کنید. ارسال متن‌ها و پست‌های مرتبط با خدمت، محصول یا برند شما راهی مناسب برای جذب مخاطب است اما این نکته را نیر مدنظر قراردهید که برای نگه داشتن مخاطب و اثربخش بودن رابطه باید مدیریت ارتباطات یکپارچه بازاریابی خود را به درستی انجام دهید.

محتوای منحصر به فرد برای هر پلتفرم تولید کنید

طبق اصول ارتباطات یکپارچه بازاریابی شما باید پیام‌های یکپارچه کسب‌وکار خود را با استفاده از ابزارهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی به مخاطب برسانید.

با توجه به نکته بالا باید پیام مورد نظر خود را به اشکال مختلف برای پلتفرم‌های مختلف طراحی و منتشر کنید. باید اطمینان حاصل کنید هر پلت‌فرم موضوع و پیام شما را از دیدگاه مختص به خودش منتقل کند تا محتوای شما همیشه تازه و هیجان‌انگیز باشد.

 به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد که برای توییتر آن موضوع را کوتاه و شیرین بیان کنید، درصورتی که می توانید یک پست طولانی در LinkedIn  قرار دهید و یا عکس های مرتبط با موضوعتان در Instagram قرار دهید. در نهایت همه اینها باید به صورت جدا از هم باشند و هیچ گاه مثل همدیگر نباشند و در آنها تکرار وشباهتی وجود نداشته باشد.

ایجاد محتوای سفارشی، فیدهای شما را تازه و منحصر به فرد نگه می‌دارد و مخاطبان شما برای خواندن ودیدن مطالب و پیام‌های شما علاقه مندتر می‌شوند.

ثابت‌قدم باشید

ثبات قدم،کلید موفقیت در همه فعالیت‌هایی است که انجام می‌دهید.

ثابت قدم بودن و فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی یکی از رموز موفقیت در این فضاست. پس برای شروع حضوری موفق، برنامه زمان‌بندی تنظیم کنید که جزییات و مراحل کار هم در آن لحظ شده باشد.

برای استفاده درست از ابزارهای یکپارچه بازاریابی و رسیدن به یکپارچگی و انسجام، باید پیش از انجام هرکاری، زمان خود را برنامه‌ریزی کنید و برای هر موضوع، یک برنامه کاری و زمانی مشخص  داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر تصمیم گرفتید که در ساعات مختلف روز در شبکه‌های اجتماعی خود تصاویری را قرار دهید، لازم است که این برنامه را همیشه حفظ کنید چون این همان چیزی است که مخاطبان از شما انتظار دارند. سازگاری و سر وقت بودن باعث می‌شود مخاطبان خود را وفادار  و آنها را به مشتری خود تبدیل کنید.

 حضور در تمام شبکه‌های اجتماعی

ممکن است براساس تحقیقاتی که انجام داده‌اید بعضی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای شما و کسب‌کارتان بهتر باشد، اما این نکته مهم است که شما حساب کاربری فعال و به روزی در تمامی پلتفرم‌های بزرگ و به روز داشته باشید.

یوتیوب یکی دیگر از شبکه های ارزشمندی است که در حال رشد است و مخاطب را جذب می کند، همچنین سرمایه گذاری اولیه کمتری نسبت به دیگر برنامه ها نیاز دارد. دنبال کنندگان یوتیوب نسبت به این برنامه وفاداری بسیاری دارند. یوتیوب نیز در طول زمان توانسته است پیشرفت بیشتری داشته باشد. نرم افزار مدیریت رسانه های اجتماعی خودکاری همانند hootsuite.com و sproutsocial.com نیز وجود دارند که می توانند به شما در استفاده بهتر از آن ها و مدیریت وقت شما کمک کند.

محتوای مرتبط تولید کنید

ممکن است همه محتواهای شما دیده نشود اما اگر محتوا و پست‌های تولید شده شما کاملا مرتبط با برند و شرکت شما باشد بسیار مفید خواهد بود، سعی کنید محتوایی صادقانه، به‌روز و رتبط با کسب و کار خود تولید کنید.

برای کسب‌وکار، برند، محصولات و خدمات خود داستان‌های جذاب و صادقانه تعریف کنید تا بتوانید وظایف خود را به مخاطبان خود اعلام کنید. با این روش مخاطبان شما به مرور زمان دقت بیشتری به مطالب شما کرده و داستان‌های شما را بر دیگران به اشتراک خواهند گذاشت.

محبوبیت خود را افزایش دهید

یکی از مهم‌ترین چالش‌های حضور در شبکه‌های اجتماعی نگه‌داشتن مخاطب در صفحات اجتماعی برای تبدیل کردن آن به مشتری است.

فضایی را برای ایجاد دیالوگ بین خود و مخاطبانتان آماده کنید، مثلا پست‌های سوال وجوابی طراحی و تولید کنید و کم کم رنگ و بوی مسابقه به آنها بدهید.

برای مخاطبان جوایزی حتی از محصولات و خدمات خود در نظر بگیرید و آنها را به تعامل با خود تشویق و ترغیب کنید.

 

درباره نویسنده

نظرات

نظرات خود را ارسال نمایید.